Demirtaş’tan Kılıçdaroğlu ve HDP’ye idam sitemi: “Sustunuz”

28 Mayıs gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye’de balkon konuşması yaparken, Selahattin Demirtaş için idam sloganları atıldı.

Tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, T24 müellifi Murat Sabuncu’ya konuştu.

CHP’ye, Kemal Kılıçdaroğlu’na, HDP’ye ve TİP’e sitem eden Başak Demirtaş, şunları söyledi:

Canlı izlemedim. Haber manşetlerini gördüm evvel. Birinci gördüğümde de inanamadım. Erdoğan’ın seçimi o denli ya da bu türlü kazandıktan çabucak sonraki birinci konuşmasında bile Selahattin’e ‘katil’ demesi beni şoke etti.

Düşünün ki 21 yıldır iktidardasınız, beş yıl daha iktidar olacaksınız ve yedi yıldır cezaevinde tuttuğunuz biriyle ilgili hem yargıya talimat vermeye devam ediyorsunuz hem de halkı kin ve düşmanlığa teşvik ediyorsunuz.

Bir şey daha dikkatimi çekti, Erdoğan birebir konuşmasında idam edilen Adnan Menderes’ten de bahsetti. Menderes’in idamı siyaseten neyse Selahattin’e istenen de birebiri Murat Beyefendi. Ne farkı var yani? Düşünün ki bir kitle toplanmış ve Erdoğan’a idam istiyor yahut Sayın Kılıçdaroğlu‘na ya da hiç fark etmez Sayın Akşener’e. Bunu kim kabul edebilir? Siyaset alanına idam kelamının asla girmemesi gerekiyor.

Sağ olsunlar, takviye için arayan dostlarımız oldu ancak siyasetçilerden, muhalefet partilerinin tümü dahil olmak üzere, tek bir kişi bile aramadı, kimse bir ileti bile göndermedi. Ya bırakın beni aramayı, o fecî davete karşı tek bir kelam söyleyen siyasetçi oldu mu diye sorsak daha düzgün olur, üzülerek söyleyeyim o da olmadı. Bence tüm siyasetçilerin reaksiyon vermesi gerekiyordu. Sayın Kılıçdaroğlu sustu, HDP Eş liderleri sustu, ittifakımızdaki partiler sustu. Kimse reaksiyon vermedi ve bu maalesef normalleştirildi. Bakın Murat Bey, tüm samimiyetimle söylüyorum, Erdoğan’a idam istense karşısında birinci ben dururum, Selahattin olur; lakin Selahattin’e idam istenilirken ne yazık ki büyük bir sessizlik oldu.”

DEMİRTAŞ DA ELEŞTİRDİ

Aktif siyaseti bıraktığını duyuran Selahattin Demirtaş “Ben HDP’liyim ve o denli de kalmaya devam edeceğim.” dedi lakin cumhurbaşkanlığı adaylığına ait isteğinin HDP Genel Merkezi tarafından reddedildiğini de açıkladı. Demirtaş, TİP’in farklı seçime girme kararından, Yeşil Sol Parti’nin ittifak ve aday belirleme siyasetlerine da tenkitler getirdi.

İlgili haber: Demirtaş, HDP’yi topa tuttu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir