HDP’li Oluç’tan iktidar’a: Kendinizi çekiç, hak arayan herkesi çivi olarak görüyorsunuz! 

AKP iktidarını eleştiren HDP Küme Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, “Seçim sonuçlarını siyasi, taraflı yargı kararlarıyla, kayyım atamalarıyla ortadan kaldıran, toplumsal muhalefeti baskıyla tehditle tutuklamalarla sindirmeye ve dizayn etmeye çalışan idare siyaseti, iflas etmiştir. Siyaseti yargıyla dizayn etme mühendisliğiniz, iflas etmiştir. Mafya iltisaklı yargı, kolluk, trol kumpas çemberi kuruldu. Bu çemberle tüm yurttaşlar, kuşatma altına alındı. Özgürlükler taarruz altında. Hayat şekilleri hücum altında. Hak talepleri hücum altında. Niyet ve söz, medya ve örgütlenme özgürlüğü hücum altında. Kendinizi çekiç, hak arayan herkesi ise çivi olarak görüyorsunuz” dedi.

HDP Küme Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Bütçe Kanunu teklifi görüşmelerinde konuştu. Oluç, özetle şunları söyledi:

“AKP Genel Başkanı geçtiğimiz günlerde Türkiye yüzyılını ülkemizle birlikte bölgemizden başlayarak dünyanın her yerine demokrasi, kalkınma, barış ve refah götürecek bir ihtilalin ismi dedi. Barışı hudut ötesi operasyonlarla mı götüreceksiniz? Barışı, barışçı olmayan bir dış siyasetle mı yayacaksınız?  Refahı ve huzuru öbür bir ülke topraklarında Suriye’de ameliyat yaparak mı sağlayacaksınız? Soruları elbette ki yeniliğini koruyor. AKP Genel Başkanı Suriye’ye yönelik askeri siyasetini güvenlik ve huzur çemberi genişletme olarak tabir etmektedir. 2011’den bu yana Suriye’deki savaşın tarafısınız. Bugüne değil huzur ve güvenlik mi sağladınız? İstikrar mı getirdiniz soruları yeniliğini koruyor. İşte bu yaklaşım güvensizlik ve huzursuzluk çemberini de büyütüyor. Asıl olan, Suriye’den başlayarak barış çemberini geliştirmek ve büyütmektir. Şu çok açık ki dengeli, prensipli, global ve bölgesel istikrara katkı sunacak barışçı bir siyaset için her şeyden evvel, özürlükler, demokrasi ve hukuk alanında meselelerini çözmüş bir ülkenin, kamuoyuna hesap verebilir bir iktidarı olması gerekiyor fakat bugün Türkiye’de bu türlü bir iktidar yok.

“Son bir yıl içinde üçüncü kere bütçe tartışıyoruz”

Son bir yıl içinde üçüncü defa bütçe tartışıyoruz. İktidar ortadaki bütçe görüşmelerini anmak yerine unutturmak istiyor. Daha tartışıldığı sırada kadük hale gelmiş olan öngörüleri tutmayan 2022 bütçesine altı ay sonra bir yama yapılmak zorunda kalınmıştı ek bütçeyle. Ek bütçeyle birlikte 2022 yılı 461 milyar dolar bütçe açığı ve 50 milyar dolar cari açıkla tamamlanacak. Durum bu. Biz burada günlerdir bütçeyi tartışıyoruz. En az dört gündür Hazine ve Maliye Bakanı burada oturuyor, bizleri dinliyor. Vakit zaman sorulara ve tenkitlere karşılık veriyor. Lakin ne oldu? Dün gece yarısı, biz buradaki çalışmayı tamamladıktan sonra Sanayi Komisyonu’na, aslında Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelmesi gereken 200 milyar liralık bir net ek borçlanma kanun teklifi getirildi gece yarısı. Bu türlü inanç kırıcı bir şey olabilir mi? Üstelik de kullanılmış bir paranın sonradan kanunu çıkarılmak isteniyor. İşte bu iktidarın bütçeye bakışı bu. İktisat idaresinin büyük defolarını 2022 bütçesinde gidermeye çalışan iktidar, 2023 bütçesiyle bir arada yeni defolar yaratmaktadır.

“Küresel ekonomiyi, çöküşünüze kılıf yapmaya çalışıyorsunuz”

Küresel ekonomiyi, çöküşünüze kılıf yapmaya çalışıyorsunuz. Kalemi ve mikrofonu her elinize aldığınızda, ‘Küresel kaideler kötüdür’ deyip duruyorsunuz. Hazine ve Maliye Bakanı burada, 1929 buhranından sonraki en büyük krizi yaşıyoruz dedi geçenlerde. Fakat gerçekler hiç o denli demiyor. Bakın 2013 yılında kişi başına gayri safi yurt içi hasılamız 12 bin dolar ile doruktayken; 2021’de 9 bin 650 dolara indi. Türkiye’nin her bir vatandaşı 9 yılda neredeyse yüzde 23 oranında gelir kaybına uğradı.

“İddia ettiğiniz üzere iktisat büyüyorsa, halkın iktisadı neden küçülüyor?”

İddia ettiğiniz üzere iktisat büyüyorsa, halkın iktisadı neden küçülüyor? Kişi başına ulusal gelir neden düşüyor? Halk, neden borç ve haciz kıskacında boğuluyor? Kim büyüyor? Kim küçülüyor? Herkes biliyor ki kur müdafaayla garanti altına aldıklarınız büyüyor, ihale kartelleriniz büyüyor, rüşvet ve yolsuzluk çarkı büyüyor fakat halkın lokması ve rızkı küçülüyor. Sisteminiz toplum aksisi ne varsa onu büyüttü. Yoksulluğu değil, yoksulluğun yaşını küçülttünüz. Ülkeyi küçülttünüz; umutları, hayalleri küçülttünüz.

“Allah yolunuzu açık etsin”

Siz bir sonbaharda üç ‘Y’ ile geldiniz. Bu ilkbaharda üç ‘A’ ile gideceksiniz. Cari açık, bütçe açığı ve dış ticaret açığıyla… Allah yolunuzu açık etsin. İktidar olarak siz yarına nasıl uyanacağınızı biliyorsunuz. Sırtınız pek. Ya halk? Yarına ne ile uyanacağını bilmiyor. Başına neler gelecek bilmiyor. Yurttaş kendisini inançta hissetmiyor. Umutlu ve memnun değil. Kocaman bir güvensizlik rejimi yarattınız. Bu türlü gitmez ve gitmeyecektir.

“Demokratik cumhuriyet, her şeyden evvel tekçilik yerine çoğulculuğu temel alır”

İkinci yüzyılda, cumhuriyetle güçlü bir demokrasinin bütünleşmesi sağlanmalı, demokratik cumhuriyete ulaşılmalıdır. Demokratik cumhuriyet, her şeyden evvel tekçilik yerine çoğulculuğu temel alır. Tek tipleştirici anlayışa karşı farklılıkların kabulü ve karşılıklı hürmeti temelinde eşit ve özgür bir ortada ömrü teminata alır. Çok kültürlü, çok kimlikli, çok inançlı, çok anadilli bir toplumsal yapıya sahip olan bu ülkeyi herkesin kendi farklılığını yaşayabildiği bir halklar bahçesine çevirmeyi maksatlar.

“Seçim sonuçlarını siyasi, taraflı yargı kararlarıyla sindirmeye çalışan idare siyaseti iflas etmiştir”

Seçim sonuçlarını siyasi, taraflı yargı kararlarıyla, kayyım atamalarıyla ortadan kaldıran, toplumsal muhalefeti baskıyla tehditle tutuklamalarla sindirmeye ve dizayn etmeye çalışan idare siyaseti, iflas etmiştir. Siyaseti yargıyla dizayn etme mühendisliğiniz, iflas etmiştir. Mafya iltisaklı yargı, kolluk, trol kumpas çemberi kuruldu. Bu çemberle tüm yurttaşlar, kuşatma altına alındı. Özgürlükler hücum altında. Hayat biçimleri akın altında. Hak talepleri taarruz altında. Fikir ve söz, medya ve örgütlenme özgürlüğü hücum altında. Kendisini çekiç, hak arayan herkesi ise çivi olarak görüyorsunuz.

“Umutsuz olmak için hiçbir sebep yok”

Tüm gücü kendinizde topladığınız bu sistemde, asıl unuttuğunuz hakikat şudur: Zayıflatarak çökertmeyi ve tasfiye etmeyi planladığınız demokratik toplumsal, siyasal çaba geleneği fırtınaları, duvarları, engellemeleri aşa aşa bugün Türkiye’yi demokratik dönüşüm kademesine getirmiştir. Asıl güçlü olan, toplumsal çabadır. Buradan tüm halklarımıza sesleniyoruz; umutsuz olmak için hiçbir sebep yok. Bizler bahadır epey, bizler birleşimden yana epey, demokrasinin tüm yurttaşlar için ekmek kadar su kadar kıymetli olduğuna inandıkça önümüzde hiçbir kuvvet duramaz. Tüm dünya tarihi bize göstermiştir ki halkların değişim talebi karşısında hiçbir baskıcı rejim direnememiştir. Kazanacağımıza olan inancımız tamdır. Kesinlikle kazanacağız.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir