Kocaeli’nin yeni hattı ilk seferine başlıyor

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, süratli ve konforlu ulaşım ağına yeni bir çizgi daha ekliyor. “Ulaşımda yenilik” sloganıyla kent genelinde yaşayan vatandaşların inançlı, konforlu ve sürdürülebilir seyahat etmelerine imkân sağlayan Büyükşehir, Körfez’den Kartepe’ye 4 ilçe ortasında kesintisiz ulaşımı sağlayacak Sınır 41K’yı 15 Mart Cuma günü (yarın) itibariye hizmete alıyor. Kent trafiğinin rahatlamasında büyük kıymete sahip olacak olan yeni çizgi, vatandaşların seyahat etmelerinde birçok kolaylığı beraberinde getirecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın katılımı ile saat 16.00’da Körfez Atalar Mahallesi’nde düzenlenecek merasimle Sınır 41K’nın seferleri başlatılacak. ‘’Hat 41K Ortak Gelir Protokolü” muahedesi 14 Mart Perşembe günü (bugün) saat 15.00’de UlaşımPark A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde imzalanacak.

GİTTİĞİN KADAR ÖDE

Büyükşehir, Çizgi 41K için “Gittiğin kadar öde” sistemi ile 18 metre körüklü araçlarla vatandaşlara keyifli ve ekonomik bir seyahat sunacak. Çizgi 41K gidiş 26, dönüş 27 durak ve toplam 29 kilometre tek taraf uzunluğuna sahip. Kocaeli’nin yeni sınırı 4 ilçeye hizmet verecek. Gidiş ve dönüşün 10 bölgeden oluşacağı güzergâhlarda her bölge içine tanımlanmış duraklar bulunacak. Biniş yapılan durağın tarifli olduğu bölgeyle iniş yapılan durağın tarifli olduğu bölge ortasında fiyatlandırma hesaplaması yapılacak. Otobüs içindeki aygıta kart okutulduğunda, binilen bölgeden son bölgeye kadar belirlenen ulaşım fiyatı ‘Kocaelikart’ içindeki bakiyeden bloke edilecek. Otobüsten indikten sonra duraklardaki fiyat iade aygıtına kart okutulduğunda, yalnızca gidilen bölgenin fiyatı alınacak, geriye kalan ölçü karta iade edilecek. Fiyat iade süreci için otobüsten indikten sonra duraklardaki fiyat iade aygıtlarına kartın okutulması gerekecek. Otobüsten indikten sonra duraklardaki fiyat iade aygıtına kartın okutulmaması durumunda, son bölgede inilmesi varsayılarak karta rastgele bir fiyat iade süreci gerçekleştirilmeyecek. Sınır 41K’dan indikten sonra bloke kaldırmadan öteki bir toplu taşıma aracına binilmesi durumunda bloke edilen meblağın iadesi mümkün olmayacak. 7/24 kâğıt bilet ve temassız kredi/banka kartlarında fiyat iadesi bulunmadığı için bu kartlar Çizgi 41K’da kullanıma kapalı olacak. Ayrıyeten başlangıçta birebir kart ile otobüste en fazla bir sefer biniş yapılabilecek.

ÜCRETLENDİRME

Hat 41K’yı direkt kullanan tam tarifeli yolcular birinci iki bölge için sabit 13,00 TL, sonraki her bölge için 1,50 TL fiyat, indirimli (Öğrenci-Öğretmen-60 Yaş) tarifeli yolcular birinci iki bölge için sabit 7,00 TL, sonraki her bölge için 1,00 TL fiyat,

tanımlı aktarmalı çizgilerden gelip 41K sınırını kullanan tam yolcular ise birinci iki bölge için sabit 13,00 TL hariç, sonraki her bölge için 1,50 TL fiyat ödeyecek.

Tanımlı aktarmalı çizgilerden gelip 41K sınırını kullanan indirimli yolculardan ise birinci iki bölge için sabit 7,00 TL hariç, sonraki her bölge için 1,00 TL fiyat alınacak.

Hat 41K’dan sonra tarifli aktarmalı çizgilerini kullanan tam ve indirimli tarifeli yolcular ise rastgele fiyat ödemeden seyahat edecek.

EN UZUN ARA FİYATI 25 TL

Ulaşımda vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamaları birer birer devreye alan Büyükşehir, Çizgi 41K’nın en uzun uzaklık fiyatını ise tam 25 TL, indirimli 15 TL olarak belirledi. Orta duraklarda inip binen yolcular yolcular için biniş yapılan durağın tarifli olduğu bölgeyle inilen durağın tarifli olduğu bölgeye nazaran hesaplanarak, geri kalan bedel, fiyat iade aygıtlarına ‘Kocaelikart’ okutularak iade süreci gerçekleştirilecek.

DURAKLAR İYİLEŞTİRİLDİ

Hat 41K’nın her tarafıyla kusursuz işlemesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Bu bağlamda 18 metre araçlar için 41K çizgisinin durak noktaları genişletildi ve yeni durak yerleri hazırlandı. Sınırın başlaması için 18 metrelik araçlar Ulaşımpark tarafından hazır hale getirildi. Ayrıyeten 33 adet yolcu bilgilendirme ve 55 adet fiyat iade aygıtı montajı yapıldı.

3 KOOPERATİF İLE ANLAŞMA

Büyükşehir, Sınır 41K ile birlikte 5 Nolu İzmit Kent içi, 10 Nolu Körfez ve 80 Nolu Kartepe Kooperatifleri ile Ulaşımpark A.Ş. bu bölgelerdeki çizgilerde gelir paylaşımlı ortak havuz kurulması kapsamında mutabakat sağladı. Bununla birlikte 41B (Gebze, Çayırova, Darıca) bölgesindeki ve 41G (Başiskele, Gölcük, Karamürsel) bölgesindeki kooperatiflerle muahede sağlanarak, ortak gelir havuzunda çalışılması planlanıyor.

41K ÇİZGİSİNİN KAZANIMLARI

Kocaeli’nin yeni sınırı 41K’nın toplu taşıma sistemine değerli katkıları olacak. Buna nazaran sınır ve işletme verimliliği, besleme çizgileri ile faal aktarma sistemi, toplu taşıma kullanım oranının arttırılması, uzaklığa nazaran fiyatlandırma (gittiğin kadar öde), işletmecilerin hudutlu sorumluluk alanlarında yolcu alıp indirmesi 7/i’nin ortadan kaldırılması, kent merkezi trafik yükünün azaltılması, kent merkezindeki emisyonun azaltılması ve toplu taşıma araçlarının yenilenmesi üzere kazanımlar sağlayacak.

PROTOKOL BUGÜN 15.00’TE İMZALANACAK

“Hat 41K Ortak Gelir Protokolü” muahedesi bugün(14 Mart Perşembe) 15.00’te UlaşımPark A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde imzalanacak. Protokol merasimine UlaşımPark A.Ş. Genel Müdürü Serhan Çatal, Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, S.S. 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Niyazi Yağız, S.S. 10 Nolu Körfez Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Bünyamin Koç ve S.S. 80 Nolu Birleşik Kartepe Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mahmut Aktaş katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir