Rusya metal ihracatını ‘dost ülkelere’ yönlendiriyor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirilen toplantıda, Rus metal ve araba bölümlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Yaptırımlar nedeniyle sıkıntı günler geçiren Rus araba bölümüne devlet takviyesinin artacağını belirten Manturov, “Rusya’da üretilen araçların araba dalındaki hissesini 2030’a kadar yüzde 40’tan yüzde 80’e çıkarmayı planlıyoruz. Artan devlet takviyesiyle 2025’e kadar araba üretimini iki kat, araba kesimlerinin üretimini ise üç kat artırmayı hedefliyoruz” dedi.

ROTA YAPTIRIMLAR NEDENİYLE DEĞİŞTİ

Haddelenmiş demirli metal ve demir dışı metal üretimlerini de artırmayı planladıklarını belirten Manturov, ayrıyeten Rus iç piyasasındaki talebi artıracak adımlar atacaklarını söyledi.

Metal eserlerinin ihracat rotalarını ise yaptırımlar nedeniyle değiştirdiklerinin altını çizen Manturov, “Rus metal üretimi şirketleri ihracatını Çin, Türkiye, Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) ülkeleri, Güneydoğu Asya, Afrika ve Latin Amerika’ya yönlendiriyor ve bu pazarlar öncelik kazanıyor” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir