Tofaş 2023’te de başarılı finansal ve faaliyetlere ulaştı

BURSA (İGFA) –Türkiye’nin öncü otomotiv şirketi Tofaş, 2023 yılında başarılı iş sonuçlarına ulaşırken, sürdürülebilirlik yaklaşımı ve inovasyon temeline dayanan anlayışıyla; Ar-Ge, dijital dönüşüm, mobilite hizmetleri ve çalışanlarının yetkinlik gelişimine olan yatırımlarını sürdürdü.

Raporda; iktisattaki şartların yanı sıra teknolojik gelişmelerle birlikte otomotiv dünyasının süratli değişmeye devam ettiği ve, ağır rekabetin yaşandığı 2023 yılında Tofaş’ın sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında, ekonomik kıymet yaratmaya,toplumsal gelişimi destekleyici projeler üretmeye, çevresel, toplumsal ve yönetimsel performansı daima güzelleştirerek paydaşları için yaratılan pahası artırmaya devam edileceği” vurgusu yapıldı.

Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Lideri Ömer M. Koç, faaliyetraporukapsamındaki değerlendirmesinde, şirketin başarılı performansını sürdürdüğünü söyleyerek, “Tofaş süratle değişen dinamikleri yönetme kabiliyeti, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla geliştirdiği kurumsal yetkinlikleri, istikrarlı yatırımları ve rekabetçiliğiyle geleceğe emin adımlarla yürüyor. Dijital dönüşüm, inovasyon, ve karbon dönüşümü üzere birbirini tamamlayan programlarla yarınlara hazırlanıyor” dedi.

Koç, 2023 yılının Mart ayında Koç Holding ile Stellantis Kümesi ortasında imzalanan çerçeve muahede ve Temmuz ayında Tofaş ile Stellantis Türkiye ortasındaki satın alma mutabakatı olduğunu da kelamlarına ekleyerek, “Çok değerli bu stratejik iş birliği, Koç Holding ve Stellantis’in ülkemizin geleceğine olan büyük itimatlarının güçlü bir teyididir. Rekabet Kurumu onayı da dâhil olmak üzere, düzenleyici onaylara tâbi olan bu sürecin 2024 yılında tamamlanmasını umuyoruz” dedi.

“TOFAŞ’IN GAYESİ 2030 YILINDA YÜZDE 50 KARBON AZALTIMI”

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu da “2023 yılı şirketimiz açısından geleceğimiz için çok kıymetli adımlar attığımız, başarılı iş sonuçları elde ettiğimiz değerli bir yıl olarak tarihimize geçti. Önümüzdeki periyotta deneyimimiz ve daima geliştirdiğimiz yetkinliklerimizle güçlü duruşumuzu sürdürecek, otomotiv endüstrinin yaşadığı dönüşümde Tofaş olarak ülkemizin önde gelen oyuncusu olmaya ve ezberleri bozmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Eroldu, Tofaş’ın yükle güç verimliliği projeleri, güneş gücü üretimi ve kullanımı ile Kapsam 1 ve 2 toplamında 2030’a kadar yüzde 50 karbon azaltımını hedeflediğini de kaydederek kelamlarına şöyle devam etti;”2050 yılında danet sıfırkarbon lmayı hedefliyoruz. Koç Holding’in iklim kriziyle uğraş yolunda başlattığı, somut ve uygulanabilir adımları içeren Karbon Dönüşüm Programı’nın bir modülü olarak, iklim krizinin olumsuz tesirlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen milletlerarası “Bilim Temelli Maksatlar Girişimi’ne dâhil olduk. Otomotiv endüstrinin yaşadığı dönüşümde Tofaş olarak ülkemizin önde gelen oyuncusu olmaya devam edeceğiz.Stellantis kümesinin en uygun 3 fabrikasından biri olarak iş güvenliği, kalite ve verimlilik üzere göstergelerde de en ön sıralarda yer alırken, tüm çalışanlarımız için inançlı, sağlıklı, öğrenmeyi ve gelişimi destekleyen bir iş ortamı yaratmayı temel sorumluluklarımızdan biri kabul ediyoruz. Öbür taraftan genç kuşakların sağlıklı ve donanımlı yetişmesini destekleyen spor ve eğitim alanlarındaki projelerimiz toplumsal gelişime katkı ismine önceliğini de koruyor.” diyerek kelamlarına son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir